24
2 2021
Zdražení bytů o více než 10 % ve velkých městech a zdražení hypoték v roce 2021
I když odborníci na začátku koronavirové pandemie předpovídali něco jiného, tak díky neustálému nepoměru mezi nabídkou a poptávkou na trhu s nemovitostmi a nízkou úrokovou sazbou hypotéky, ceny stále rostou. A nyní se už odborníci naopak shodují v tom, že pád cen se nečeká.
Ceny bytů ve velkých městech loni opět výrazně vzrostly. V Praze podle dostupných informací stouply dokonce meziročně až o 13 procent, v Českých Budějovicích o 15 procent, v Brně či Liberci o více než 16 procent a v Ostravě téměř skoro o 25 procent.
Od čeho se ceny odvíjí?
Ceny bytů, rodinných domů, stavebních pozemků a ostatních nemovitostí se odvíjejí hlavně od poptávky a nabídky. Poptávka po nemovitostech v dobrých lokalitách by měla i letos převyšovat nabídku a prodávající nebudou mít tedy žádný důvod k tomu, aby snižovali ceny.
Co brání nižším cenám?
Především pak levné hypotéky. Stejně tak je tomu i u rekreačních chat a chalup. I zde je neustále rostoucí zájem a nejinak tomu bude i v následujících měsících. Jediné, kde by mohlo dojít ke stagnaci nebo snižování, jsou vzdálenější lokality od měst a menší vesnice. Především pak tam, kde je horší občanská vybavenost a nedostatek pracovních příležitostí.
Češi si loni vzali hypotéky za 200 miliard
Úrokové sazby v Česku letos nejspíš porostou. Sazby hypoték sice koncem loňského roku ještě stagnovaly kolem dvou procent, ale předpokládá se jejich růst. V lednu zatím nechala ČNB úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba tak zůstala na 0,25 procenta.
Situace je stále velmi nepředvídatelná, ale i v minulé krizi došlo na změny cen nemovitostí až po více než roce a k nejhlubšímu propadu cen dokonce až po čtyřech až pěti letech. Hypotéky tedy zřejmě podraží a v tuto chvíli s ohledem na vývoj ceny zdrojů bude lepší počítat spíš s růstem úrokových sazeb.
Pokud bude zájem o hypotéky stejně velký jako loni, banky nejspíše postupem času promítnou nárůst ceny zdrojů do cen hypoték a ty začnou zdražovat. Pokud by se propadla poptávka, začnou banky soupeřit o klienty a zvyšování sazeb by bylo pro banky mnohem těžší. Pak by tedy ceny hypoték mohly ještě nějakou dobu stagnovat.
Očekávání, že ceny nemovitostí začnou kvůli koronakrizi klesat, se tedy prozatím nenaplnila a jak to tak vypadá, asi ani klesat nezačnou.
Autor
Ing. Adolf Cír
Nejspíš čekáte, že se v sekci “o mně” dozvíte, jak dlouho se realitám věnuji, kdy jsem začal a jaké mám v této oblasti úspěchy. Na tyto informace nejspíš dojde také, ale já bych rád začal něčím úplně jiným. Třeba tím, že mám rád…, baví mě… a kdyby po mně chtěli ….. tak raději uteču.
Když už bych ale měl povědět svůj příběh, určitě nezačne tím “ jak jsem se toužil stát realitním makléřem”. Začíná spíše tím, jak se po úspěšném absolvování vysoké školy rychle rozplynuly mé představy o tom, že na mě všude čekají s otevřenou náručí a nabídkou velmi dobře placeného zaměstnání. Když jsem probuzení do tvrdé reality vstřebal, nastoupil jsem do pojišťovny jako pojišťovací agent. Ačkoliv to byla práce vlastně dobrá, nebyla tak docela pro mě. Na poli životních, úrazových, majetkových a kdovíjakých pojistek jsem se prostě necítil ve své kůži. V tu chvíli nejspíš osud uznal, že už jsem dostatečně poučen, přestal jsem věřit na zázraky a jsem připraven přijmout nové příležitosti.
Jedna z mých kolegyň mi nabídla, jestli bych nechtěl zkusit práci v realitách. Brzy jsem pochopil, že svět realit je přesně to, co hledám. A tak jsem se jich od roku 2012 už nevzdal. Začátky ale nebyly zrovna růžové, nemyslete si. Začal jsem být součástí malé, lokální realitní kanceláře na Kladně. Ovšem jako přistěhovalec v novém městě, navíc úplně neznalý oboru, jsem musel čelit nejrůznějším úskalím. “VTIPNÁ PŘÍHODA VE STYLU KDYŽ PRODÁVÁTE BYT V UNHOŠŤSKÉ A JEDETE DO UNHOŠTĚ” Postupně jsem si však statečně osvojoval nejen znalost nového okresu, ale také zákonitosti obchodu s realitami.
Zásadní zvrat přišel o dva roky později. Protože se v životě nespokojím s málem, rozhodli jsme se spolu s kolegyní založit vlastní firmu zabývající se mimo jiné realitami. Hnacím motorem mého snu bylo vytvoření vlastní značky, vstoupení na trh vlastním jménem a možnost něco změnit. Změnit nejen přístup ke klientům, ale taky pohled klientů na realitní makléře. Ono totiž co si budeme povídat, pověst českého realitního trhu, realitních kanceláří i makléřů, není zrovna valná.
Však máme také v Česku, oproti jiným evropským státům, vytvořené velmi silné konkurenční prostředí. Jsem realista. Nedělám si iluze o tom, že sám změním vnímání lidí o realitních makléřích. V tomhle případě myslím, tak trochu, i na sebe. Abych měl dobrý pocit z toho, že jsem pro svého klienta odvedl tu nejlepší práci a svou odměnu si zasloužil. Věřím, že právě tenhle přístup mí klienti ocení. A třeba, možná, to bude příkladem pro ostatní realitní makléře.
Kdo ví.