21
8 2017
Povodně a ceny nemovitostí
Je to 15 let od ničivých povodní v roce 2002. Tehdy se staly nemovitosti v zasažených oblastech doslova neprodejné. Jak je to dnes?
Povodně měly vliv na ceny nemovitostí skutečně významný. Vodou bylo postižených 753 obcí, tedy tisíce a tisíce domů. Mnohá povodňová opatření trvala skutečně velmi dlouho, ale dnes už můžeme většinu zábran hodnotit pozitivně. V současnosti dokonce lidé kupují nemovitosti v tzv. záplavových oblastech a nemají jedinou obavu z velké vody. Ceny nemovitostí se v těchto oblastech vrátily na původní úroveň, nebo dokonce zdražily. Takovým případem je třeba pražská čtvrť Karlín. Ta začala před rokem 2002 doslova vzkvétat a povodně její přeměnu pouze urychlily.
Obdobně je na tom část Mělníka, kde se Vltava vlévá do Labe. I zde se ceny nemovitostí vrátily na původní hodnoty a starousedlíci na své Mlazice nedají dopustit. Pokud vznikly v postižených oblastech například tzv. povodňové valy, ceny nemovitostí už povodně významně neovlivňují.
Jak je to dnes s cenami nemovitostí a strachem lidí z velké vody, jsme se zeptali starosty povodněmi proslavených Zálezlic Jiřího Čížka:
„Dnes už jsme chráněni před tisíciletou vodou a obec jsme změnili na krásné místo pro život. Lidé od nás neodcházejí a pokud se stěhují noví lidé, tak bez obav z velké vody. A ceny nemovitostí jsou v podstatě stejné, jako v podobných nezatopených lokalitách.“
Je ale nutné dodat, že existují lokality, které prakticky před velkou vodou chránit nelze. Nedovoluje to jejich umístění vůči řece. Zde jsou ceny v případě prodeje na absolutním minimu či jsou nemovitosti doslova neprodejné.
V případě, že budete prodávat nemovitost v tzv. záplavové oblasti, je dobré se na vhodné strategii domluvit s profesionálním makléřem. Stejně tak se poraďte s odborníkem v případě zájmu o nemovitost v takové lokalitě.
Jen pro zajímavost připomenu, že povodeň z roku 2002 byla jedna z největších událostí svého druhu v historii České republiky. Spolu s povodněmi na Moravě v roce 1997 patří k nejtěžším přírodním katastrofám moderní české historie. Poslední podobná katastrofa se u nás stala před více než 150 lety.
Autor
Ing. Adolf Cír
Nejspíš čekáte, že se v sekci “o mně” dozvíte, jak dlouho se realitám věnuji, kdy jsem začal a jaké mám v této oblasti úspěchy. Na tyto informace nejspíš dojde také, ale já bych rád začal něčím úplně jiným. Třeba tím, že mám rád…, baví mě… a kdyby po mně chtěli ….. tak raději uteču.
Když už bych ale měl povědět svůj příběh, určitě nezačne tím “ jak jsem se toužil stát realitním makléřem”. Začíná spíše tím, jak se po úspěšném absolvování vysoké školy rychle rozplynuly mé představy o tom, že na mě všude čekají s otevřenou náručí a nabídkou velmi dobře placeného zaměstnání. Když jsem probuzení do tvrdé reality vstřebal, nastoupil jsem do pojišťovny jako pojišťovací agent. Ačkoliv to byla práce vlastně dobrá, nebyla tak docela pro mě. Na poli životních, úrazových, majetkových a kdovíjakých pojistek jsem se prostě necítil ve své kůži. V tu chvíli nejspíš osud uznal, že už jsem dostatečně poučen, přestal jsem věřit na zázraky a jsem připraven přijmout nové příležitosti.
Jedna z mých kolegyň mi nabídla, jestli bych nechtěl zkusit práci v realitách. Brzy jsem pochopil, že svět realit je přesně to, co hledám. A tak jsem se jich od roku 2012 už nevzdal. Začátky ale nebyly zrovna růžové, nemyslete si. Začal jsem být součástí malé, lokální realitní kanceláře na Kladně. Ovšem jako přistěhovalec v novém městě, navíc úplně neznalý oboru, jsem musel čelit nejrůznějším úskalím. “VTIPNÁ PŘÍHODA VE STYLU KDYŽ PRODÁVÁTE BYT V UNHOŠŤSKÉ A JEDETE DO UNHOŠTĚ” Postupně jsem si však statečně osvojoval nejen znalost nového okresu, ale také zákonitosti obchodu s realitami.
Zásadní zvrat přišel o dva roky později. Protože se v životě nespokojím s málem, rozhodli jsme se spolu s kolegyní založit vlastní firmu zabývající se mimo jiné realitami. Hnacím motorem mého snu bylo vytvoření vlastní značky, vstoupení na trh vlastním jménem a možnost něco změnit. Změnit nejen přístup ke klientům, ale taky pohled klientů na realitní makléře. Ono totiž co si budeme povídat, pověst českého realitního trhu, realitních kanceláří i makléřů, není zrovna valná.
Však máme také v Česku, oproti jiným evropským státům, vytvořené velmi silné konkurenční prostředí. Jsem realista. Nedělám si iluze o tom, že sám změním vnímání lidí o realitních makléřích. V tomhle případě myslím, tak trochu, i na sebe. Abych měl dobrý pocit z toho, že jsem pro svého klienta odvedl tu nejlepší práci a svou odměnu si zasloužil. Věřím, že právě tenhle přístup mí klienti ocení. A třeba, možná, to bude příkladem pro ostatní realitní makléře.
Kdo ví.